Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Zakończyliśmy projekt pn.:

"Gmina Gidle dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców"


Opis projektu

Projekt "Gmina Gidle dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców" miał zasięg lokalny, a wsparcie kierowane było do 54 osób zamieszkujących Gminę Gidle, zarówno pozostających bez zatrudnienia, jak i pracujących. Do projektu mogli przystąpić zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Celem ogólnym projektu była integracja społeczno-pokoleniowa mieszkańców Gminy Gidle, zainicjowanie swego rodzaju "pomostu pokoleń", wskazanie ciągłości i spójności dokonań wszystkich mieszkańców gminy Gidle.

Cele szczegółowe to: zwiększenie w ciągu 2 lat uczestnictwa kobiet w życiu społecznym, zwiększenie w ciągu roku poziomu aktywności społecznej i rozwój inicjatyw lokalnych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych, zachęcenie kobiet i mężczyzn do dokumentowania zmian zachodzących w otaczającym je środowisku rodzinnym i lokalnym, zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się historią rodziny i środowiska lokalnego, wzmocnienie wiary kobiet we własne możliwości, kształtowanie współpracy z zespole różnopłciowym i różnopokoleniowym.

Za priorytet Projektodawca uważał udział w projekcie osób o odpowiednim stopniu motywacji do podejmowania działań na rzecz pobudzania aktywności i integracji społecznej. W następnej kolejności, do projektu kwalifikowane były osoby starsze posiadające umiejętności, które wykorzystywane w trakcie realizacji warsztatów regionalnych i osoby młode, które z tej wiedzy czerpały naukę.

Do projektu mogli przystąpić zarówno mężczyźni i kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, gdyż ich sytuacja w zakresie aktywności społecznej w Gminie Gidle jest mniej korzystna niż mężczyzn.

 

Rezultaty twarde i miękkie projektu

W projekcie osiągnięto następujące rezultaty twarde:

  • 3 instytucje wspierające, co oznacza wykonanie w 150% zakładanego wskaźnika,
  • 48 osób (39 kobiet oraz 9 mężczyzn) biorących udział w spotkaniu integracyjnym, co oznacza wykonanie w 120,00% zakładanego wskaźnika,
  • 54 osoby (40 kobiet i 14 mężczyzn), które ukończyły warsztaty regionalne, co oznacza wykonanie w 135,00% zakładanego wskaźnika,
  • 54 osoby (40 kobiet i 14 mężczyzn), które nabyły umiejętności w zakresie rękodzielnictwa, tradycyjnej kuchni regionalnej, warsztatów muzycznych, co oznacza wykonanie w 180,00% zakładanego wskaźnika,
  • 43 osoby (28 kobiet i 15mężczyzn), zaangażowane w gromadzenie fotografii i pocztówek, co oznacza wykonanie w 107,50% zakładanego wskaźnika,
  • 1000 osób zwiedzających wystawę, co oznacza wykonanie w 100,00% zakładanego wskaźnika.

 

Rezultaty miękkie zostały zmierzone po zakończeniu wszystkich form wsparcia, w trakcie ankiety ewaluacyjnej całego projektu, poprzez następujące pytanie w ankiecie:

- Czy dzięki udziałowi w projekcie uzyskał/a Pan/Pani następujące korzyści:

  • Zwiększenia poziomu aktywności społecznej - 36 osób (26 kobiet i 10 mężczyzn),
  • Rozwoju inicjatyw lokalnych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych - 8 osób (5 kobiet i 3 mężczyzn),
  • Zwiększenia motywacji do dokumentowania dostrzeganych zmian zachodzących w otaczającym środowisku rodzinnym i lokalnym - 15 osób (7 kobiet i 8 mężczyzn),
  • Zachęcenia młodych ludzi do zainteresowania się historią rodziny i historią środowiska lokalnego - 18 osób (11 kobiet i 7 mężczyzn),
  • Ukształtowania współpracy w zespole różnopokoleniowym i różnopłciowym - 24 osoby (14 kobiet i 10 mężczyzn),
  • Inne oczekiwania (jakie?) - 0 osób.

36 osób (26 kobiet i 10 mężczyzn), uznało, że w wyniku udziału w projekcie zwiększył się ich poziom aktywności społecznej.

18 osób (11 kobiet i 7 mężczyzn), uznało, że w wyniku udziału w projekcie, zachęcono młodych ludzi do zainteresowania się historią rodziny i historią środowiska lokalnego.

24 osoby (14 kobiet i 10 mężczyzn), uznały, że w wyniku udziału w projekcie, ukształtowała się współpraca w zespole różnopokoleniowym i różnopłciowym.

1 osoba nie zaznaczyła odpowiedzi na to pytanie.

 

Podsumowanie i wnioski

Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, iż Beneficjenci Ostateczni projektu "Gmina Gidle dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców" wysoko ocenili jego realizację i byli zadowoleni z uczestnictwa w tym projekcie.

Beneficjenci Ostateczni wysoko ocenili poszczególne formy wsparcia, jakimi były:

  • warsztat regionalny - rękodzielnictwo (18 kobiet),
  • warsztat regionalny - kuchnia tradycyjna 23 osoby (21 kobiet i 2 mężczyzn),
  • warsztat regionalny - muzyczny - 13 osób (1 kobieta i 12 mężczyzn),
  • wystawa pt. "Gidle dawniej - Gidle dziś".

Uznali, że formy wsparcia, w których uczestniczyli, spełniły ich oczekiwania, ale były również osoby, które uznały, że formy wsparcia przerosły ich oczekiwania.

Uczestnicy ocenili organizację poszczególnych form wsparcia, tj. sale wykładowe, sprzęt, materiały szkoleniowe na dobrym oraz bardzo dobrym poziomie. Bardzo wysoko została oceniona atmosfera panująca na zajęciach. Wysokie oraz bardzo wysokie oceny uzyskali trenerzy prowadzący poszczególne zajęcia, zarówno za przygotowanie merytoryczne, jak i sposób prowadzenia zajęć.

Uczestnicy uznali, że udział w poszczególnych formach wsparcia znacznie lub bardzo przyczynił się do zwiększenia ich poziomu integracji społecznej, poprawy ich samooceny i wiary we własne siły, jak również do ukształtowania się umiejętności współpracy w zespole różno pokoleniowym i róznopłciowym.

Większość uczestników uznała, że wiedza uzyskana w trakcie udziału w projekcie, znacznie lub bardzo wpłynie na ich poziom aktywności społecznej.

Uczestnicy przyznali ocenę bardzo dobrą oraz bardzo wysoką za realizację projektu.

Po analizie przeprowadzonych badań ewaluacyjnych można stwierdzić, że osiągnięto rezultaty twarde i miękkie, cele szczegółowe oraz cel ogólny, które postawiono na początku realizacji projektu.

 

Zapraszamy na wystawę fotograficzną

poświęconą Gminie Gidle i zmianom jakie w niej zachodziły.

Na wystawę zapraszamy do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach ul. Pławińska 22

 

Mamy przyjemność poinformować mieszkańców Gminy Gidle, że Instytucja Szkoleniowa APUS przy współpracy z Urzędem Gminy Gidle, oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gidlach w okresie od 01.07.2010r. do 31.12.2010r.

będzie realizować projekt pt.:

"Gmina Gidle dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców"

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Priorytet VII. Promocja integracji społecznej

Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji

Projekt ma przyczynić się do integracji społeczno-pokoleniowej mieszkańców i mieszkanek Gminy Gidle oraz pomóc w zainicjowaniu "pomostu pokoleń", a także wskazać ciągłość i spójność dokonań wszystkich mieszkańców. Wyrażamy nadzieję, iż realizacja tego projektu przyniesie wiele dobrego mieszkańcom Gmin Gidle.

Aktywizacja kilku pokoleń wokół najbliższej historii zachowa istniejące dokumenty przeszłości, zwróci uwagę na ich wartość nie tylko sentymentalną, ale także istotną z punktu widzenia historii regionu.

Celem projektu są:

  • BEZPŁATNE FORMY WSPARCIA:
  • warsztaty regionalne:
    • kuchnia tradycyjna
    • artystyczne
    • muzyczne

na których uczestnicy/uczestniczki będą dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą historyczną w celu poznania i pielęgnowania ludowej tradycji i obyczajów znanych starszym mieszkańcom, poznawać tajniki haftowania, przygotowania ozdób świątecznych, tradycyjnych potraw regionalnych, pieśni i przyśpiewek. Warsztaty umożliwią prezentację własnych uzdolnień i predyspozycji społecznych. Dzięki wspólnym działaniom zacieśni się więź międzypokoleniowa, osoby starsze będą dzielić się swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami natomiast młode osoby zdobędą wiedzę o tradycjach regionalnych i będą mogły wykorzystywać ją w praktyce, a ich wolny czas zostanie przyjemnie i pożytecznie wykorzystany

zorganizowana zostanie wystawa pt.: "Gidle dawniej - Gidle dziś"

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie i pocztówki pochodzące z XIX, XX i XXI wieku przekazane wcześniej przez mieszkańców Gminy.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie mieszkańcom historii ich "małej ojczyzny".

Powstanie również prezentacja multimedialna prezentująca zebrane zbiory na tle historycznym. W GOK/UG Gidle zostanie wydzielone miejsce w którym w ustalonych dniach wyznaczona osoba będzie oczekiwać na ofiarodawców, dodatkowo fotografie i pocztówki będzie można dostarczać na warsztaty regionalne. Zwiedzający wystawę będą mogli wpisać się do "Księgi pamiątkowej".

W trakcie wystawy zostanie ogłoszony konkurs na najlepszą fotografię w kategorii "dawniej" i w kategorii "dziś".

W głosowaniu będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy.

Projekt zakończy się spotkaniem integracyjno - podsumowującym w trakcie którego zostaną ogłoszone wyniki głosowania konkursowego oraz nastąpi uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Zaprezentowane zostaną również wyniki prac uczestników i uczestniczek warsztatów regionalnych oraz zostaną rozdane certyfikaty uczestnictwa w projekcie. W spotkaniu będą mogli wziąć udział, nie tylko uczestnicy projektu, ale również wszyscy chętni mieszkańcy.

Wyrażamy nadzieję, iż realizacja tego projektu przyniesie wiele dobrego mieszkańcom Gminy Gidle i pozwoli im unaocznić, że stanowią oni zintegrowaną na płaszczyźnie dokonań historycznych, społecznych i gospodarczych społeczność, że osiągnięcia ich przodków są jednocześnie osiągnięciami ogółu społeczeństwa.

  • Kto może skorzystać ze wsparcia?

osoby bezrobotne, osoby nieaktywne zawodowo, osoby pracujące,

  • Ile to kosztuje?

Działania są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów finansowych

  • Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Biuro projektu: 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7, II piętro, lokal 11 tel. 34 361 56 15, lub e-mail: biuro@apus.biz.pl lub www.apus.biz.pl

  • Jak można przystąpić do projektu:

Wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.apus.biz.pl lub zgłosić się do biura projektu osobiście albo telefonicznie - tel. 34 361 56 15

  • Gdzie realizowane będą warsztaty?

Warsztaty będą realizowane w Gminie Gidle

W naszym projekcie dbamy o równość mężczyzn i kobiet

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Biuro Projektu

42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7

OFERTA
WYNAJEM SAL I BIUR
SYS. ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

JESTEŚMY CZŁONKIEM

POLUB NAS