Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Zakończyliśmy projekt pn.:

"Gmina Przyrów dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców"

 

Projekt "Gmina Przyrów dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców" miał zasięg lokalny, a wsparcie kierowane było do 53 osób starszych posiadających bogatą wiedzę historyczną dotyczącą regionu, osób młodych którym mało znane były dawne tradycje i obyczaje regionalne oraz osób, które wykazywały wysoki poziom aktywności lokalnej i chętnie podejmowały inicjatywy na rzecz integracji społecznej. Były to osoby zarówno nieaktywne zawodowo, bezrobotne jak i zatrudnione. Do projektu przystąpili mężczyźni jak i kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, gdyż ich sytuacja w zakresie aktywności społecznej w Gminie Przyrów była mniej korzystna niż mężczyzn, było to zgodne z celami horyzont. i polityką równych szans dla EFS.

Głównym celem projektu była integracja społeczno - pokoleniowa mieszkanek i mieszkańców Gminy Przyrów, zainicjowanie swego rodzaju "pomostu pokoleń", wskazanie ciągłości i spójności dokonań wszystkich mieszkańców Gminy Przyrów. Cele szczegółowe projektu to: zwiększenie w ciągu 6 miesięcy uczestnictwa kobiet w życiu społecznym, zwiększenie w ciągu 6 miesięcy poziomu aktywności społecznej i rozwój inicjatyw lokalnych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych, zachęcenie w ciągu 6 miesięcy kobiet i mężczyzn do dokumentowania zmian zachodzących w otaczającym je środowisku rodzinnym i lokalnym, zachęcenie w ciągu 6 miesięcy młodych ludzi do zainteresowania się historią rodziny i historią środowiska lokalnego, wzmocnienie w ciągu 6 miesięcy wiary kobiet we własne możliwości oraz kształtowanie współpracy w zespole różnopłciowym i różnopokoleniowym.

W projekcie zaoferowano warsztaty z zakresu kuchni tradycyjnej, rękodzielnictwa oraz warsztaty muzyczne, jak również zorganizowano wystawę pt. "Przyrów dawniej - Przyrów dziś", na którą gromadzono pocztówki i fotografie ofiarowywane przez prywatnych darczyńców, Urząd Gminy oraz Parafię w Przyrowie i Sygontce. Został stworzony album w wersji elektronicznej dla społeczności lokalnej i innych osób oraz w trakcie wystawy ogłoszono konkurs na najlepsza fotografię.

 

Rezultaty twarde projektu

  • Dwie instytucje wspierające - w projekcie założono, że dwie instytucje działające na terenie Gminy Przyrów, będą wspierać realizację projektu. Do współpracy przy realizacji projektu włączyły się trzy następujące instytucje wspierające: Gminy Ośrodek Kultury, Urząd Gminy Przyrów, Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej.
  • Udział w spotkaniu integracyjnym - podsumowanie projektu przez co najmniej 40 osób - w spotkaniu integracyjnym - podsumowanie projektu wzięło udział 50 osób, czyli o 10 osób (25%) więcej niż zakładano.
  • Ukończenie warsztatów regionalnych przez co najmniej 40 osób - warsztaty regionalne ukończyły 53 osoby, czyli o 13 osób (24,53 %) więcej niż zakładano.
  • Nabycie umiejętności w zakresie rękodzielnictwa, kuchni tradycyjnej, muzyczne przez co najmniej 30 osób - umiejętności w zakresie rękodzielnictwa zdobyły 22 osoby, w zakresie kuchni tradycyjnej 21 osób, w zakresie warsztatów muzycznych 10 osób. Razem, w wyniku uczestnictwa w warsztatach, umiejętności zdobyły 53 osoby, czyli o 23 osoby (43,40%) więcej niż zakładano.
  • Udział w gromadzeniu fotografii i pocztówek przez co najmniej 40 osób - w gromadzenie fotografii i pocztówek udział wzięło 13 darczyńców prywatnych. Oprócz tego dużą ilością zdjęć wsparło archiwum parafialne ( 2 proboszczy z parafii Przyrów i Sygontka ) oraz archiwum gminne w gromadzeniu których uczestniczyli radni i sołtysi (26 osób) oraz inni pracownicy UG, GOK i biblioteki. Razem w gromadzenie fotografii zaangażowanych było 41 osób czyli o 1 ( 2,5% ) więcej niż zakładano.
  • Zwiedzenie wystawy przez co najmniej 1000 osób - wszyscy mieszkańcy Gminy Przyrów, którzy zwiedzili wystawę pt.: "Przyrów dawniej - Przyrów dziś" , złożyli wpis do Księgi Pamiątkowej. Ilość podpisów wynosi 1000.

 

Rezultaty miękkie projektu

Rezultaty miękkie zostały zmierzone po zakończeniu wszystkich form wsparcia, w ankiecie ewaluacyjnej całego projektu. Założeniem projektu było osiągnięcie rezultatów miękkich na poziomie minimum 40 % poprzez następujące pytania w ankiecie:

Podniesienie w ciągu 6 miesięcy świadomości historycznej kobiet i mężczyzn (Rezultat został osiągnięty)

86,37 % (czyli o 46,37% więcej niż zakładano) uczestników warsztatów rękodzielnictwa wskazało, że uczestnictwo w warsztacie przyczyniło się do podniesienia świadomości historycznej na temat Gminy Przyrów

100% (czyli o 60% więcej niż zakładano) uczestników warsztatów kuchnia tradycyjna wskazało, że uczestnictwo w warsztacie przyczyniło się do podniesienia świadomości historycznej na temat Gminy Przyrów

100% (czyli o 60% więcej niż zakładano) uczestników warsztatu muzycznego wskazało, że uczestnictwo w warsztacie przyczyniło się do podniesienia świadomości historycznej na temat Gminy Przyrów

100% (czyli o 60% więcej niż zakładano) uczestników Wystawy pt. "Przyrów dawniej - Przyrów dziś" wskazało, że uczestnictwo w wystawie przyczyniło się do podniesienia świadomości historycznej na temat Gminy Przyrów.

 

Zmiana w ciągu 6 miesięcy postawy kobiet w zakresie uczestnictwa w życiu społecznym (Rezultat został osiągnięty)

 

88,46% ( czyli o 48,46% więcej niż zakładano) uczestników projektu wskazało, że udział w projekcie wpłynął na zmianę postawy kobiet w zakresie uczestnictwa w życiu społecznym.

 

Zmiana w ciągu 6 miesięcy postawy mieszkańców / mieszkanek w zakresie integracji społecznej i aktywności społecznej

(Rezultat został osiągnięty)

 

95,49 % (czyli o 55,49% więcej niż zakładano) uczestników warsztatów rękodzielnictwa wskazało, że uczestnictwo w warsztacie przyczyniło się do zmiany postawy mieszkańców / mieszkanek w zakresie integracji społecznej i aktywności społecznej.

100% (czyli o 60% więcej niż zakładano) uczestników warsztatów kuchnia tradycyjna wskazało, że uczestnictwo w warsztacie przyczyniło się do zmiany postawy mieszkańców / mieszkanek w zakresie integracji społecznej i aktywności społecznej.

100% (czyli o 60% więcej niż zakładano) uczestników warsztatu muzycznego wskazało, że uczestnictwo w warsztacie przyczyniło się do zmiany postawy mieszkańców / mieszkanek w zakresie integracji społecznej i aktywności społecznej.

100% (czyli o 60% więcej niż zakładano) uczestników Wystawy pt. "Przyrów dawniej - Przyrów dziś" wskazało, że uczestnictwo w wystawie przyczyniło się do zmiany postawy mieszkańców / mieszkanek w zakresie integracji społecznej i aktywności społecznej.

 

Zwiększenie w ciągu 6 miesięcy motywacji młodych ludzi do interesowania się historią rodziny i środowiska lokalnego

(Rezultaty zostały osiągnięte)

42,31% ( czyli o 2,31% więcej niż zakładano) uczestników projektu wskazało, że uczestnictwo w projekcie przyczyniło się do zwiększenia motywacji młodych ludzi do interesowania się historią rodziny i środowiska lokalnego.

 

Podniesienie w ciągu 6 miesięcy poziomu współpracy międzypłciowej i międzypokoleniowej

(Rezultat został osiągnięty)

88,68% ( czyli o 48,68% więcej niż zakładano) uczestników projektu wskazało, że uczestnictwo w projekcie przyczyniło się do podniesienia poziomu współpracy międzypłciowej i międzypokoleniowej.

 

Podniesienie w ciągu 6 miesięcy poziomu wiary kobiet we własne możliwości

(Rezultat został osiągnięty)

44,23% (czyli o 4,23% więcej niż zakładano) uczestników projektu wskazało, że uczestnictwo w projekcie wpłynęło na podniesienie poziomu wiary kobiet we własne możliwości

 

Zwiększenie w ciągu 6 miesięcy motywacji kobiet i mężczyzn do dokumentowania zmian zachodzących

w środowisku rodzinnym i lokalnym

(Rezultat został osiągnięty)

46,15% ( czyli o 6,15% więcej niż zakładano) uczestników projektu, wskazało, że udział w projekcie przyczynił się do zwiększenia motywacji kobiet i mężczyzn do dokumentowania zmian zachodzących w środowisku rodzinnym i lokalnym.

 

Podsumowanie i wnioski

Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, iż Beneficjenci Ostateczni projektu "Gmina Przyrów dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców" wysoko ocenili jego realizację i byli zadowoleni z uczestnictwa w tym projekcie.

Beneficjenci Ostateczni bardzo dobrze ocenili warsztaty regionalne , którymi były warsztaty rękodzielnictwa, warsztaty muzyczne oraz warsztaty kuchnia tradycyjna. Uznali, że formy wsparcia, w których uczestniczyli spełniły ich oczekiwania, ale były również osoby, które uznały, że formy wsparcia przerosły ich oczekiwania.

Beneficjenci Ostateczni ocenili organizację poszczególnych form wsparcia, tj. sale wykładowe, sprzęt, materiały szkoleniowe na bardzo dobrym poziomie. Bardzo wysoko została oceniona atmosfera panująca na zajęciach. Bardzo wysokie oceny uzyskali trenerzy prowadzący poszczególne zajęcia, zarówno za przygotowanie merytoryczne, jak i prowadzenie zajęć.

Większość Beneficjentów Ostatecznych przyznało bardzo wysoką ocenę za realizację projektu.

Cel główny projektu - integracja społeczno - pokoleniowa mieszkanek i mieszkańców Gminy Przyrów, zainicjowanie swego rodzaju "pomostu pokoleń", wskazanie ciągłości i spójności dokonań wszystkich mieszkańców Gminy Przyrów., a także cele szczegółowe, dzięki realizacji projektu zostały osiągnięte. Beneficjenci ostateczni uznali, że udział w projekcie wpłynął na poziom ich integracji społeczno - pokoleniowej. Uczestnicy wzmocnili wiarę we własne możliwości. Wzrosła również samoocena Beneficjentów Ostatecznych projektu.

Po analizie przeprowadzonych badań ewaluacyjnych można stwierdzić, że osiągnięto rezultaty twarde i miękkie, cele szczegółowe oraz cel ogólny, które postawiono na początku projektu.

 

Zapraszamy na wystawę fotograficzną poświęconą Gminie Przyrów i zmianom jakie w niej zachodziły.

Na wystawę zapraszamy do budynku Urzędu Gminy w Przyrowie ul. Częstochowska 7

 

Mamy przyjemność poinformować mieszkańców Gminy Przyrów, że Instytucja Szkoleniowa APUS przy współpracy z Urzędem Gminy Przyrów, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Przyrowie przygotowuje się do realizacji projektu pt.:

"Gmina Przyrów dawniej i dziś - sposobem na integrację społeczną mieszkańców"

 

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Priorytet VII. Promocja integracji społecznej

Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji

Projekt ma przyczynić się do integracji społeczno-pokoleniowej mieszkańców i mieszkanek Gminy Przyrów oraz pomóc w zainicjowaniu "pomostu pokoleń", a także wskazać ciągłość i spójność dokonań wszystkich mieszkańców. Wyrażamy nadzieję, iż realizacja tego projektu przyniesie wiele dobrego mieszkańcom Gminy Przyrów.

Aktywizacja kilku pokoleń wokół najbliższej historii zachowa istniejące dokumenty przeszłości, zwróci uwagę na ich wartość nie tylko sentymentalną, ale także istotną z punktu widzenia historii regionu.

Celem projektu są:

BEZPŁATNE FORMY WSPARCIA:

warsztaty regionalne:

kuchnia tradycyjna

artystyczne

muzyczne

na których uczestnicy/uczestniczki będą dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą historyczną w celu poznania i pielęgnowania ludowej tradycji i obyczajów znanych starszym mieszkańcom, poznawać tajniki haftowania, przygotowania ozdób świątecznych, tradycyjnych potraw regionalnych, pieśni i przyśpiewek. Warsztaty umożliwią prezentację własnych uzdolnień i predyspozycji społecznych. Dzięki wspólnym działaniom zacieśni się więź międzypokoleniowa, osoby starsze będą dzielić się swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami natomiast młode osoby zdobędą wiedzę o tradycjach regionalnych i będą mogły wykorzystywać ją w praktyce, a ich wolny czas zostanie przyjemnie i pożytecznie wykorzystany

zorganizowana zostanie wystawa pt.:

"Przyrów dawniej - Przyrów dziś"

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie i pocztówki pochodzące z XIX, XX i XXI wieku przekazane wcześniej przez mieszkańców Gminy.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie mieszkańcom historii ich "małej ojczyzny".

Powstanie również prezentacja multimedialna prezentująca zebrane zbiory na tle historycznym. W GOK/UG Przyrów zostanie wydzielone miejsce w którym w ustalonych dniach wyznaczona osoba będzie oczekiwać na ofiarodawców, dodatkowo fotografie i pocztówki będzie można dostarczać na warsztaty regionalne. Zwiedzający wystawę będą mogli wpisać się do "Księgi pamiątkowej".

W trakcie wystawy zostanie ogłoszony konkurs na najlepszą fotografię w kategorii "dawniej" i w kategorii "dziś".

W głosowaniu będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy.

Projekt zakończy się spotkaniem integracyjno - podsumowującym w trakcie którego zostaną ogłoszone wyniki głosowania konkursowego oraz nastąpi uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Zaprezentowane zostaną również wyniki prac uczestników i uczestniczek warsztatów regionalnych oraz zostaną rozdane certyfikaty uczestnictwa w projekcie. W spotkaniu będą mogli wziąć udział, nie tylko uczestnicy projektu, ale również wszyscy chętni mieszkańcy.

Wyrażamy nadzieję, iż realizacja tego projektu przyniesie wiele dobrego mieszkańcom Gminy Przyrów i pozwoli im unaocznić, że stanowią oni zintegrowaną na płaszczyźnie dokonań historycznych, społecznych i gospodarczych społeczność, że osiągnięcia ich przodków są jednocześnie osiągnięciami ogółu społeczeństwa.

  • Kto może skorzystać ze wsparcia?

osoby bezrobotne, osoby nieaktywne zawodowo, osoby pracujące

  • Ile to kosztuje?

Działania są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów finansowych

  • Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Biuro projektu: 42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7, II piętro, lokal 11 tel. 34 361 56 15, lub e-mail: biuro@apus.biz.pl lub www.apus.biz.pl

  • Jak można przystąpić do projektu:

Wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.apus.biz.pl lub zgłosić się do biura projektu osobiście albo telefonicznie - tel. 34 361 56 15

  • Gdzie realizowane będą warsztaty?

Warsztaty będą realizowane w Gminie Przyrów

W naszym projekcie dbamy o równość mężczyzn i kobiet

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Biuro Projektu

42-200 Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 7

OFERTA
WYNAJEM SAL I BIUR
SYS. ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ

JESTEŚMY CZŁONKIEM

POLUB NAS